Jaka wybrać karmę dla psa?

Przed wyborem karmy należy rozważyć kilka czynników. Powinna ona dostarczać właściwych ilości energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma musi być smaczna i akceptowana przez psa. Istotne są także: jakość składników, renoma producenta, wygoda podawania oraz cena. Przy wyborze można kierować się też dodatkowymi informacjami podawanymi przez producenta karmy dla psów.

W zależności od wieku, stanu fizjologicznego (wzrost, ciąża, laktacja), sposobu użytkowania psa, długości jego okrywy włosowej czy temperatury otoczenia zapotrzebowanie na energię i podstawowe składniki pokarmowe różni się mniej lub bardziej istotnie. Metabolizm zwierzęcia i jego zapotrzebowanie na różne składniki pokarmowe zmieniają się z wiekiem. Szczenięta potrzebują więcej białka, witamin, minerałów i innych składników (w innych proporcjach) niż psy dorosłe. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest inne także u starych psów. Ich metabolizm zwalnia, więcej komórek organizmu ulega katabolizmowi niż anabolizmowi, nasilają się problemy zdrowotne, zmienia się stan uzębienia itd. Dlatego właśnie producenci dzielą swoje wyroby na karmy dla szczeniąt, karmy dla psów dorosłych oraz karmy dla starszych psów. Ponieważ tempo dorastania i starzenia się, a tym samym zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zależy od wielkości psa, wymienione grupy karm podzielone bywają czasami dodatkowo na grupy wagowe.

Zapotrzebowanie energetyczne różni się nie tylko pomiędzy intensywnie rosnącym szczenięciem a młodym psem w kolejnej fazie wzrostu (odsadzenie do osiągnięcia 50% dorosłej m.c., 50% do 80% dorosłej m.c. i ≥ 80% dorosłej m.c.), ale także pomiędzy szczeniętami ras małych i średnich a ras dużych i olbrzymich (ze względu na szybkość osiągania masy ciała dorosłego osobnika). Dlatego też dobra karma dla psa to podstawa jego zdrowia. Zapotrzebowanie na białko rosnących szczeniąt (zalecane minimum: 20% – późny wzrost – i 25% – wczesny wzrost, FEDIAF, 2013) jest większe niż u psów dorosłych (zalecane minimum: 18%,FEDIAF, 2013).

Największym błędem właścicieli szczeniąt psów ras dużych i olbrzymich jest „przyspieszanie” tempa wzrostu przez podawanie karmy wysokoenergetycznej lub podawanie karmy w nadmiarze. Pierwsza faza wzrostu u szczeniąt tych ras to faza szybkiego wzrostu, w trakcie której rozwija się przede wszystkim szkielet. W dalszym okresie następuje faza wolnego wzrostu, w czasie której dochodzi do rozwoju masy mięśniowej. Ten etap właśnie może trwać do 18-24 miesięcy. Musimy pamiętać, że zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie molosów w tym okresie sprzyjać może nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej, a nawet otyłości hipertroficznej. Zbyt duże obciążenie szkieletu będzie skutkować np. dysplazją stawu biodrowego czy łokciowego.

Dlatego bardzo dużym błędem jest dostarczanie zbyt dużej ilości energii z pokarmem w fazie wzrostu u molosów. Czyli szczenię np. doga niemieckiego wymaga w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia znacznie więcej energii niż rasy mniejsze, a w dalszym okresie zapotrzebowanie na energię stopniowo maleje.

Karmienie starszych psów

Wraz z wiekiem w organizmie psa zachodzą zmiany. Nie należy traktować ich jako zmian chorobowych, ale jako naturalny skutek procesów życiowych. Optymalne żywienie w okresie geriatrycznym ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu i minimalizowaniu skutków przewlekłych chorób, utrzymania właściwej masy ciała, podtrzymania witalności i zdrowia psów. Dlatego to kolejny ważny moment na zmianę pożywienia. Na rynku znajduje się wiele karm gotowych przeznaczonych dla seniorów, które uwzględniają ogólne potrzeby psów w podeszłym wieku. Dla starszych psów polecamy Oasy karma mokra dla psa. Natomiast spośród nich należy indywidualnie dobierać karmę mając na uwadze rozmiar, wielkość i twardość krokietów, które powinny być dopasowane do wielkości psa.

Zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż u psów dorosłych w sile wieku. Poza tym trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia wydolności narządów (m.in. wątroby, trzustki) i pożywienie dla starszych zwierząt powinno zawierać składniki o wysokiej strawności i jakości oraz być łatwo przyswajalne. Należy podkreślić, że w tym okresie życia bardzo często pojawiają się choroby charakterystyczne dla wieku podeszłego, ale często występuje też wielochorobowość, co także pociąga za sobą konieczność zmiany diety. Dobrze, jeżeli w pożywieniu dla psa seniora znajdą się: NNKT (n-3 i n-6), L-karnityna, kwas liponowy, witamina E, witaminy z grupy B, witamina C, β-karoten, luteina, likopen, glukozamina, siarczan chondroityny, selen, cynk. Duże znaczenie w tym okresie ma także dbanie o zęby i dziąsła.

Karmy dla psów sportowych

Sposób żywienia takiego psa powinien być dostosowany do zapotrzebowania energetycznego, które wynika z rasy, wieku, stanu zdrowia, sposobu utrzymania, rodzaju uprawianej dyscypliny, fazy i wielkości obciążeń treningowych, pory roku, klimatu oraz indywidualnych tendencji zwierzęcia. Psy o dużej aktywności fizycznej i użytkowe wymagają podawania pokarmów wysokoenergetycznych, bardzo dobrej jakości, o wysokiej strawności, aby ich przewód pokarmowy nie był nadmiernie obciążony. Takie psy mogą otrzymywać łatwo przyswajalne węglowodany, gdyż stwierdzono, że mają one pozytywny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. Dobrą karmą dla psa sportowego jest Primal karma.

Wykazano także, że podanie psom zaprzęgowym bezpośrednio po biegu łatwo przyswajalnych polimerów glukozy pobudza odbudowę glikogenu. W diecie psów sportowych i pracujących często łączy się węglowodany z białkiem, celem nasilenia wzrostu zawartości glikogenu w mięśniach szkieletowych. Białko jest składnikiem niezbędnym w procesach regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Najlepszym wyznacznikiem prawidłowego żywienia psa jest ocena jego kondycji, stanu skóry i okrywy włosowej. Ze względu na większe obciążenie aparatu ruchu u psów użytkowych należy nie tylko dbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią masę ciała, ale dodatkowo podawać suplementy, które mają za zadanie chronić stawy, lub wybrać gotową karmę zawierającą takie składniki.

Podstawowe preparaty powinny zawierać glukozaminę oraz chondroitynę, które naturalnie występują w chrząstce stawowej, zapobiegają jej urazom w czasie ruchu oraz wspomagają regenerację. Zmniejszają także ból stawów oraz niwelują tarcie pomiędzy ruchomymi elementami stawu, które mają ze sobą kontakt. Kwas hialuronowy jest kolejnym składnikiem, który występuje naturalnie w organizmach ludzkich oraz zwierzęcych.

Promowany: