Oczyszczalnia ścieków przy domu - co warto wiedzieć

Oczyszczalnia ścieków koło domu jest w pewnych sytuacjach ekologicznym, ale kosztownym rozwiązaniem, chociaż wiele gmin dopłaca mieszkańcom do zrealizowania tej inwestycji. Postawienie na oczyszczalnię ścieków obok domu ma wiele zalet. Na pewno to rozwiązanie wygodne, ekologiczne i zgodne z wymogami polityki środowiskowej kraju i Unii Europejskiej.

Oczyszczalnia przydomowa – czy to dobry wybór?

Postawienie na taką ekologiczną oczyszczalnię przydomową sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zabudowa w miejscowościach jest mocno rozproszona i budowa kanalizacji sanitarnej dla gmin jest nieopłacalna. Budowa takiej oczyszczalni jest podparta bezobsługowym korzystaniem z samego urządzenia, niskimi rocznymi kosztami i krótkim okresem zwrotu z inwestycji, który może wynieść nawet 3 lata.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Praca oczyszczalni sprowadza się do realizowania czynności w ramach dwóch etapów. W pierwszym ma miejsce oczyszczanie beztlenowe, w drugim tlenowe. W osadniku, do którego trafiają nieczystości, zachodzą procesy sedymentacyjne, czego skutkiem jest zmiana części osadu w procesie fermentacji na związki proste, które rozpuszczają się w wodzie, i sole mineralnie, które nie są rozpuszczalne. Pompa do wody deszczowej. Po kilku dniach płynna część zanieczyszczeń trafia przez kosz filtracyjny do studzienki rozdzielczej. W drugim etapie ścieki poddawane są w warunkach tlenowych dalszemu oczyszczaniu. Następuje ich rozkład i neutralizacja zanieczyszczeń groźnych dla środowiska naturalnego i człowieka.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Czynnikiem, który decyduje o koszcie tej inwestycji, jest materiał, z którego oczyszczalnia ma być wykonana. Innym aspektem jest technologia wykorzystana do oczyszczania nieczystości. Przyjmuje się, że w zależności od wybranego typu inwestycja ta może pochłonąć od 6 do nawet 22 tysięcy złotych. Można jednak liczyć na dofinansowanie przydomowej oczyszczalni i w ten sposób obniżyć koszty budowy. Centrala deszczowa. Dotacja pochodzi ze środków przyznawanych przez Unię Europejską i jest wydawana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zmniejsza to w sposób znaczący koszt samej inwestycji i późniejszej amortyzacji. Inwestorzy mają szansę na zyskanie do 90% całości inwestycji, co sprawia, że na terenach, gdzie nie ma kanalizacji sanitarnej, można w ekonomiczny sposób odprowadzać nieczystości z domu.

Promowany: