CUBE TUBE – kwadrat do kwadratu

CUBE TUBE – kwadrat do kwadratu
Chiny są głównym przedstawicielem państw, które tworzą na swoich terenach specjalne strefy ekonomiczne (SSE). Kolejna Strefa Rozwoju Gospodarczego powstała w Jinhua, a jej oryginalne budynki stały się punktami zwrotnymi w architekturze tego obszaru.

SSE zapewniają przede wszystkim dziesiątki ha na inwestycje, stwarzają warunki dla rozwoju firm oraz tworzą nowe miejsca pracy, dobrym pomysłem było zainwestowanie również w efektowny wygląd budynków, mających reprezentować nową inicjatywę gospodarczą.

Japońskie biuro Sako Architects zaprojektowało dwie konstrukcje o łącznej powierzchni 13,421 m2, w skład których wchodzi biurowiec (Cube) oraz budynek restauracyjny (Tube). Głównym zadaniem architektów było stworzenie budowli, które w ewidentny sposób będą odróżniały się od okolicznych, tradycyjnych, dość ozdobnych chińskich gmachów. Pod tym względem projekt był więc trochę oczywisty – trzeba było stworzyć coś uporządkowanego i mało dekoracyjnego. W efekcie znakiem rozpoznawczym nowej dzielnicy stały się dwie, nieskomplikowane bryły. Cube – dziewięciopiętrowy sześcian o lśniącej, stalowej elewacji musiał spełniać jeszcze takie wymagania jak dobra wentylacja oraz maksymalne, naturalne oświetlenie. Pierwsze osiągnięto dzięki poprzecznym korytarzom, zakończonym z każdej strony (północnej, południowej, wschodniej i zachodniej) wyjściem na taras, natomiast dzięki drugiemu kryterium, budynek posiadł uderzającą liczbę okien w różnych rozmiarach. Stały się one najbardziej charakterystycznym elementem projektu. Obok „Kostki” rozciąga się niższy, ale dłuższy budynek o jednolitej, wykonanej z ciemnego szkła elewacji. W monolitycznej „Tubie” mieszczą się restauracje i taras widokowy, usytuowany na dachu. Wnętrze kubistycznego biurowca jest zwielokrotnieniem oryginalnej fasady. Ściany, sufity, podłogi, a nawet filary, ozdobione są kwadratowymi, lśniącymi płytkami oraz oświetleniem o tym samym kształcie. Ogólne wrażenie jest niezwykle intrygujące, ciekawe tylko, czy w takim miejscu można skupić się na pracy. Możliwe, że ktoś odczuje niepokój, zwłaszcza jeśli oglądał film o tajemniczym sześcianie, pełnym morderczych zasadzek („Cube” 1997).

Promowany: 


Komentarze